English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ١٥ آذر ١٤٠٠
-->


 •   چاپ        ارسال به دوست

  به گزارش تقی زاده مسئول روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

  چه افرادی به قارچ سیاه مبتلا می شوند؟

  موکورمایکوزیس یا قارچ سیاه یک عفونت مخرب و مهاجم ناشی از یک قارچ فرصت طلب است.

  این قارچ ها در هوای داخل وخارج اتاق، روی مواد غذایی، گردوغبار، میوه های پوسیده، کمپوست گیاهان ودرفیلترهای تهویه هوا وجود دارند اما در اکثر مردم مضر نیستند و ایجاد بیماری نمی کنند.

   اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند دیابت کنترل نشده، بدخیمی های خونی، پیوند عضو، استفاده طولانی مدت و با دوز بالای کورتیکواستروییدها (داروهای کورتونی)، سوءمصرف مواد مخدر می‌توانند موجب عفونت شدید و پیشرونده بینی، سینوس‌ها شوند که حتی منجر به درگیری چشم ومغز نیز می‌گردد و در صورت شروع نکردن درمان مناسب و به موقع با مرگ ومیر بالایی نیز همراه خواهد بود.

  متاسفانه با شروع موج اخیر کرونا در کشور که با بیماری زایی بالا و در گیری شدید سیستم ایمنی همراه بوده است وهمچنین مصرف داروهای کورتیکواستروییدی که جهت کنترل درگیری ریوی کووید 19استفاده می‌شود افزایش موارد  عفونت موکورمایکوز یا همان قارچ سیاه مشاهده گردید.

  علائم هشداردهنده خصوصا در بیماران کرونایی که تحت درمان قرار داشته اند و سابقه از هرنوع نقص ایمنی می‌دهند وشک به عفونت قارچ سیاه را مطرح می‌کند شامل این موارد می باشد:تورم پلک، درد پشت چشمها، بی حسی گونه، درد و تورم صورت، سردرد، ترشح بینی، کاهش بینایی، دوبینی، دندان درد، درد و ناراحتی هنگام جویدن.

  در صورت وجود هر یک از علائم بالا درفردی با عفونت کرونا یا حتی پس از بهبودی از آن  باید فوری به پزشک جهت معاینه تکمیلی واقدامات تشخیصی مراجعه کند، زیرا درمان بهنگام موجب نجات بیمار می‌گردد.


  ١٤:٣٤ - دوشنبه ١٠ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٣٩٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٠٤