English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ١٦ آذر ١٤٠٢
-->
 • طب هسته ای

  پزشکی هسته ای شاخه ای از علم پزشکی است که در آن از مواد رادیو اکتیو جهت تشخیص و درمان بیماریها استفاده می شود. روشهای تشخیصی در مورد اعضاء مختلف بدن مانند استخوانها، مغز، کلیه، ریه، قلب، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری کاربرد دارند. روش کار به این صورت است که ابتدا رادیو داروي مخصوص هر عضو با ماده رادیو اکتیو نشاندار می شود و به بیمار تزریق می شود و در عضو مورد نظر تجمع می یابد سپس با استفاده از دستگاه گاما کمرا تصویر برداری از عضو مورد نظر صورت می گیرد. بر خلاف روشهای رادیولوژی که عموماٌ اطلاعاتی در مورد ساختمان اعضا بدن ارائه می کنند، روشهای پزشکی هسته ای عموما اطلاعاتی در مورد عملکرد اعضای مختلف بدن را بدست می آورند .

  پزشکی هسته ای مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) تنها مرکز پزشکی هسته ای دولتی در استان می باشد که خدمات پزشکی هسته ای جهت بیماران بستری و سرپايي را ارائه می دهد. قسمت اعظم اسکن هائی که در این بخش صورت می گیرد اسکن قلب می باشد. بخش شامل قسمتهای پذیرش، اتاق تست ورزش و استرس داروئی،اتاق تصویر برداری،اتاق انتظار بیماران تزریق شده ، اتاق تهیه و نگهداری مواد رادیو اکتیو (هات لب) و قسمت تزریق مواد رادیو اکتیو است. به بیماران سرپائی با مراجعه حضوری و بیماران بستری با هماهنگی بخش های مربوطه نوبت انجام اسکن داده می شود.

  ساعات فعالیت :

  مرکز پزشکی هسته ای بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه همه روزه به غیر از روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح لغایت 8 بعدازظهر فعال بوده و آماده پذیرش بیماران و انجام خدمات مختلف پزشکی هسته ای می باشد .

   آدرس : ضلع غربی بیمارستان  امام خمینی (ره) ارومیه - شماره تلفن تماس : 31988253 - 044 

  رئیس بخش :دکتر اژدری- متخصص پزشكي هسته ای - مسئول بخش : فاطمه محبت خواه- كارشناس راديولو‍ژی

     دانلود : Nuclear_Medicine_Center.pdf           حجم فایل 297 KB