English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ١٦ آذر ١٤٠٢
-->
 •  


     

     رادیولوژی مداخله‌ای یا اینتِروِنشِن رادیولوژی Interventional Radiology (IR) یکی از شاخه‌های تخصصی رادیولوژی است که با استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری تشخیصی مانند: سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و فلوروسکوپی انجام می‌گیرد. رادیولوژیست‌های متخصص اینترونشن با استفاده از روش‌های تصویربرداری و به کارگیری تکنیک‌ها و مهارت‌های خاصی به تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف می‌پردازند.

  در رادیولوژی مداخله‌ای تشخیص و درمان بیماری‌ها با ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی پوست بدن انجام می‌شود. روش‌های تشخیصی در رادیولوژی مداخله‌ای برای کمک به شناسایی یا هدایت درمان به کار گرفته می‌شوند. در این روش می‌توان هم‌زمان با تصویربرداری از تومور یا ضایعه تکه‌برداری (بیوپسی) کرد و یا به قسمت خاصی از یک بافت، ماده حاجب تزریق کرد. استفاده از روش‌های تشخیصی مداخله‌ای، موجب افزایش دقت تشخیص می‌شوند.

  روش‌های درمانی در رادیولوژی اینترونشن به صورت مستقیم انجام می‌گیرند. این روش‌ها شامل دارورسانی هدفمند با کاتتر، جایگذاری دستگاه‌های پزشکی مانند استنت‌ها و آنژیوپلاستی از عروق بسیار باریک است.

  رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشن چیست و چگونه به تشخیص و درمان بیماری ها می پردازد

  مزایای رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشن چیست؟

  با استفاده از رادیولوژی مداخله‌ای می‌توان بسیاری از بیماری‌هایی که در گذشته به جراحی‌های وسیعی نیاز داشتند را با ایجاد یک شکاف کوچک روی پوست، درمان کرد. در واقع مزیت اصلی رادیولوژی مداخله‌ای این است که با ایجاد یک برش کوچک و با استفاده از سوزن‌ها و سیم‌های کوچک می‌توان به ساختارهای عمیق بدن دسترسی پیدا کرد. این تکنولوژی باعث کاهش خطرات تهدیدکننده بیمار می‌شود و بهبودی بیمار را سرعت می‌بخشد.

  از مزایای استفاده از رادیولوژی مداخله‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   کاهش درد

   کاهش زمان بستری

   کاهش میزان عفونت

   کاهش ریسک عمل جراحی

   بهبودی بیمار در زمان کوتاه‌تر

   کاهش خون‌ریزی در حین عمل

   کاهش هزینه‌های درمانی بیمار

   

  رییس بخش : استاد دکتر افشین محمدی متخصص رادیولوژی و فوق تخصص رادیولوژی مداخله ای (Interventional Radiology )

  روزهای کاری:  تمام ایام هفته بجز روزهای تعطیل

  ساعت مراجعه  : 8 الی 14

  آدرس و تلفن:  طبقه اول بخش های بستری شماره تلفن 31988270