English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٩
-->

بسمه تعالی

کتابخانه مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) ارومیه در طبقه همکف ساختمان آمفی تاتر این مرکز واقع شده است و شامل کتب مرجع فارسی ولاتین برای گروههای بالینی ارتوپدی، بیهوشی، داخلی، طب اورژانس، نورولوژی، چشم،گوش وحلق وبینی،جراحی، جراحی اعصاب، ارولوژی، رادیولوژی، پاتولوژی، همچنین به تعداد محدودتر برای گروههای قلب، زنان، پوست، کودکان، روان پرستاری و علوم پایه میباشد. این کتابخانه دارای بخشهای امانت، مخزن، بخش مرجع، فراهم آوری و نشریات است. مجموعه کتابخانه دارای امکانات مناسب گرمایشی و سرمایشی بوده ودر سال 1394 با افزایش و انتقال حجم زیادی از کتب کتابخانه مرکزی سابق دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بهینه سازی شده است. این کتابخانه از نرم افزار جامع پارس آذرخش بهره میبرد. جستجو و اطلاع رسانی منابع از طریق اینترنت و سایت دانشگاه و نیز لینک پایگاههای اطلاعاتی امکانپذیر است. کتابخانه دیجیتال پایگاهی است که از طریق آن واز طریق لینک اول سایت دانشگاه میتوان به مجموعه ای از مقالات ، کتب، پایان نامه ها و سایر منابع موجود در آن دسترسی یافت . سیستم کتابخانه به منظور استفاده حداکثری از منابع وتشویق وافزایش انگیزه کتابخوانی به صورت قفسه باز بوده ومراجعین علاوه بر راهنمایی کتابداران مستقیما میتوانند منابع مورد نیاز خودرا انتخاب نمایند.

بخشهای مختلف کتابخانه: 1- بخش سفارشات

 این بخش وظیفه تامین کلیه منابع چاپی والکترونیکی شامل کتاب، مجله وپایگاههای اطلاعاتی را به عهده داردکه پس از دریافت درخواستهای اعضای محترم هیات علمی وسایر مراجعه کنندگان و بررسی درخواستها اقدام به خرید میشود. نیازسنجی در خصوص منابع مورد نیاز اعضای هیات علمی و دانشجویان ، تهیه وتامین منابع فارسی ولاتین مورد نیاز کتابخانه اعم از کتاب ، نشریه ، لوح فشرده و سایر منابع با کمک متخصصان مربوطه از فعالیتهای این بخش است.

2- بخش خدمات فنی و آماده سازی:

فهرستنویسی، رده بندی و ورود اطلاعات کتابشناسی کتابهای جدید به سیستم پارس آذرخش از مهم ترین فعالیتهای این بخش است که در نهایت با وارد شدن به مخزن آماده استفاده مراجعین میگردد.

3- بخش مرجع: یکی از اساسی ترین و مهمترین بخشهای یک کتابخانه اعم از سنتی یا مجازی بخش مرجع میباشد. هدف از از تشکیل این بخش پاسخگویی به سوالات مراجعه کنندگان در سریع ترین زمان ممکن میباشد. انواع منابع مرجع عبارتند از: دایره المعارفها، لغت نامه ها، کتابشناسی ها و عمده کتابهای مرجع پزشکی

4- بخش امانت: رشد وبالندگی هر کتابخانه به ارائه خدمات مستمر مناسب و روزآمد بستگی دارد بنابراین جایگاه هر کتابخانه را کمیت و کیفیت خدمات و نحوه ارائه آن به جامعه استفاده کننده مشخص می سازد. بخش امانت این کتابخانه با موجودی بیش ازپنج هزار عنوان کتاب فارسی ولاتین به اعضاء به ارائه خدمات می پردازد . چیدمان کتابها در قفسه ها به صورت موضوعی و بر اساس رده بندی NLM  و LC می باشد. بخش امانت علاوه بر تحویل و عودت کتاب به امور مربوط به ثبت نام اعضای جدید و تسویه حساب اعضاء، پیگیری کتابها تاخیری،وجین و ارسال کتب معیوب به صحافی را به عهده دارد.

5- سالن مطالعه: هم اکنون این کتابخانه دارای دوسالن  مطالعه مجزای خواهران و برادران در محل طبقه سوم ساختمان جدید اورژانس بیمارستان امام خمینی ارومیه با ظرفیت 140نفر می باشد.

اهداف کتابخانه:

1-     کمک به ارتقای کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه

2-     تمرکز منابع اطلاعاتی و ایجاد تسهیلات دسترسی به آنها

3-     تهیه و گسترش منابع الکترونیکی

ساعات کار کتابخانه: مخزن کتابخانه همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح تا 8 شب و سالن مطالعه همه روزه از ساعت 8 صبح تا 24 شب به طور یکسره دایر میباشد.

تسویه حساب: هر نوع تغییر در وضعیت آموزشی دانشجو از قبیل انتقال، انصراف از تحصیل ، جابجایی ، مهمان و نظایر آن منوط به ارائه برگ تسویه حساب به کتابخانه است. سایر امانت گیرندگان اعم از اعضای هیات علمی و کارکنان که منتقل یا بازنشسته ویا بازخرید می شوند یا از ماموریتهای دراز مدت و فرصتهای مطالعاتی استفاده میکنند ملزم به دریافت تسویه حساب از کتابخانه هستند. دانشجویان مهمان از سایر دانشگاهها نیز باید از کتابخانه تسویه حساب نمایند.