English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: پنج شنبه ١١ خرداد ١٤٠٢
-->
 • مرکز تصویر برداری MRI مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه 

  سال افتتاح : 1386

  محل فيزيکی بخش :ضلع غربي بيمارستان-شماره تلفنهاي بخش :3988399-3988400

  واحدMRI اين مرکز با پيشرفته ترين دستگاه ( TESLA 1.5) در تيرماه 1386در اين مرکز افتتاح و بطور شبانه روزی با استفاده از کارشناسان مجرب و خبره  آماده ارائه خدمات به مراجعين گرامی می باشد. در این مرکز جدیدترین روش های تصویربرداری و به روز دنیا مورد استفاده قرار می گیرد مانند :

  SE,FSE,FFE ,GRE,EPI,DIFFUSION MRI,PERFUSION MRI,MRS,Whole bodyMRI, Dynamic MRI,3D&2D MRI

  آشنایی با MRI:

  تعریف :Magnetic Resonance Imaging یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی نوعی تصویربرداری پزشکی می باشد که اطلاعاتی در مورد آناتومی (شکل ) و کارکرد می دهد و به منظور تشخیص ، درجه بندی و پی گیری درمان مورد استفاده قرار می گیرد .

  معرفی :

  MRIیکی از کاربردی ترین روش های موجود در تصویربرداری پزشکی  و تصویربرداری ایمن محسوب می شود زیرا در این روش از پرتوهای مضر یونیزان مانند اشعه X که در سی تی اسکن و رادیولوژی معمولی استفاده می شود خبری نیست .

  کاربردهای MRIدر تصویربرداری از :

  مغز و اعصاب Neuro Imaging

  قلب و عروق cardiovascular

  سیستم اسکلتی و استخوانی Musculoskeletal

  دستگاه گوارش و کبد   Liver and gastrointetinal

  MRI چگونه کار می کند ؟

  MRI یک میدان مغناطیسی قوی است که وقتی بدن در داخل آن تونل قرار می گیرد ، پروتون های بدن بردار مغناطیسی تشکیل می دهند که این برداردر نهایت هم جهت با میدان مغناطیسی خارجی 0 B قرار می گیرند،و بعد از آن امواج رادیویی RF  بوسیله کویل ها فرستاده می شود و جهت بردار مغناطیسی بدن را تغییر می دهند ، در مرحله بعد امواج RF قطع می شوند ودر این زمان بردار مغناطیسی به حالت اولیه خود باز می گردد . بسته به زمان و سرعت برگشت به حالت اولیه اطلاعاتی را در مورد بافت های بدن به ما می دهد که این اطلاعات بعد از پردازش به عنوان تصویر MRI مورد استفاده قرار می گیرد .

  " تهیه و تنظیم : هادی ورمزیار- کارشناس رادیولوژی"- برای مطالعه بیشتر می توانید فایل PDF ضمیمه را دانلود و مطالعه فرمایید.

   

     دانلود : MRI.pdf           حجم فایل 346 KB